CŠPP Tréningový program Stretnutia rodičov, učiteľov a detí Detský výtvarný prejav Koronavírus - ako prežiť toto náročné obdobie Asistent učiteľa

CŠPP

Detský výtvarný prejav

Detský výtvarný prejav – výpoveď o dieťati

výpoveď dieťaťa o sebe

V Centre  špeciálno-pedagogického poradenstva v Senici sa 11. mája uskutočnil seminár na tému „Detská kresba ako nástroj poznávania dieťaťa“. Lektorkou podujatia bola Doc. PaedDr. Valachová Daniela, PhD., ktorá pôsobí na katedre výtvarnej výchovy Pedagogickej fakulty UK v Bratislave. Seminár svojim obsahom bol určený odborným zamestnancom CŠPP a CPPP a P a tiež učiteľkám materských škôl.

Detská kresba je dôležitým a veľmi vhodným prostriedkom poznávania dieťaťa. Svojim obsahom je taká  zaujímavá, že láka mnohých pochopiť, čo chce dieťa prostredníctvom nej vyjadriť.

Nakoľko detský výtvarný prejav je obsahovo  veľmi rozsiahly,  lektorka sa v svojej prezentácii zamerala na vznik a podstatu spontánneho prejavu, upozornila na rôzne pohľady na interpretáciu detského výtvarného prejavu a taktiež na dôležitosť a význam pedagogickej diagnostiky  z hľadiska  posúdenia a určenia niektorých schopností dieťaťa. Aby bol diagnostický záver  objektívny  je nesmierne dôležité sledovať samotný proces tvorby a vyvarovať sa prílišného zovšeobecňovania dosiahnutého výsledku.

Zaujímavou časťou seminára  bola i symbolika farieb v detskom výtvarnom prejave. Farba ako symbol vo výtvarnom prejave pôsobí nielen esteticky, ale aj psychologicky a má tiež kultúrny kontext. Jej analýza a interpretácia je veľmi zložitá a vyžaduje si nielen štúdium, ale tiež neustále pozorovanie detí pri výtvarnej činnosti.

Detský výtvarný prejav je možné vnímať nielen z vizuálno – estetickej stránky, ale umožňuje porozumieť tomu, čo chce dieťa prostredníctvom kresby povedať.

Snaha učiť sa pochopiť a porozumieť výpovedi dieťaťa prostredníctvom výtvarného prejavu bolo hlavným poslaním organizátorov, ale hlavne lektorky seminára.