CŠPP Tréningový program Stretnutia rodičov, učiteľov a detí Detský výtvarný prejav Koronavírus - ako prežiť toto náročné obdobie Asistent učiteľa

CŠPP

Stretnutia rodičov, učiteľov a detí

CŠPP v rámci plánovaných aktivít terénneho špeciálneho pedagóga uskutočnili v mesiacoch február, apríl, máj 2010 stretnutia rodičov a žiakov tried A1, A3, B1 Spojenej školy. Stretnutia boli  pripravené terénnym špeciálnym pedagógom v spolupráci s triednymi učiteľmi. Každé stretnutie malo svoju tému.

V triede B1 bola nosná téma Hra a komunikácia pri hre. Okrem odborných poznatkov, ktoré sa rodičia dozvedeli,  si rodičia mohli vyskúšať spoločne so svojimi deťmi rozličné hry. Tiež ako sa hrať i s vecami, ktoré sú bežnou súčasťou nášho života a často si ich nevšímame, lebo sa nepovažujú za hračku. A dieťa si ich takto môže osvojiť a spoznať zábavnou, hravou formou.

V triede A1,A3 sa rodičia mohli zúčastniť besedy spojenej s Power pointovou prezentáciou s témou Režim dňa a príprava na vyučovanie. Téma veľmi vhodná pre výchovu dieťaťa k zodpovednosti a samostatnosti v ranom školskom veku. Rodičia spolu s triednymi učiteľmi a terénnym pedagógom mohli diskutovať k jednotlivým častiam prezentácie.

Nasledujúce stretnutie sa konalo s triedou B1. Rodičia už na prvom stretnutí prejavili záujem o danú tému Pohyb a liečenie pohybom. Stretli sa spoločne s deťmi, triednou učiteľkou a terénnym špeciálnym pedagógom v relaxačnej miestnosti. V prvej časti triedna učiteľka predviedla ukážky z vyučovacích hodín formou hudobno – pohybového pásma, rečňovaniek spojených s pohybom. Rodičom sa touto formou predviedla práca pedagóga so žiakmi na vyučovacích hodinách.

V druhej časti terénny pedagóg oboznámil rodičov o dôležitosti pohybu, o zásadách , ktoré treba dodržiavať pri cvičení  ako sú dýchanie, postupnosť, počet opakovaní pri jednotlivých cvikoch, nenásilnosť, bezpečnosť, o dôležitosti uvedomovania si svojho tela.

V tejto časti cvičili žiaci spoločne s učiteľom, rodičmi a pod vedením pracovníka CŠPP.

Cvičenia boli jednoduché, vybrané pre deti danej vekovej skupiny a formy postihnutia. deti prejavili radosť z pohybu a samozrejme sa tešili prítomnosti rodičov.

Všetky stretnutia považujeme za prvú lastovičku spoločných stretnutí pedagógov a rodičov, ktoré nemusia byť len formou klasických rodičovských združení. Tieto dali námet na možnú spoluprácu učiteľa, rodiča a žiaka.

Anna Marečková, terénny špeciálny pedagóg