Ja som tvoja kamarátka, ty si môj kamarát

„Ja som tvoja kamarátka, ty si môj kamarát III“

Cieľom projektu bolo ovplyvniť problémové správanie detí s mentálnym postihnutím zo sociálne znevýhodneného prostredia. Projekt sa realizoval v stanovenom harmonograme v mesiacoch september až december 2008. Na prácu s deťmi sme využívali priestory Spojenej školy, ktoré sme na tento účel zriadili. Časť materiálneho a technického vybavenia bola zabezpečená z poskytnutých frnančných pro striedkov Protidrogového fondu.
Projekt bol zameraný na deti s problémovým správaním a obsahoval hrové aktivity a činnosti prostredníctvom ktorých sa deti učili efektívne využívať voľný čas, vytvárať primerané vzťahy s inými deťmi, vzbudiť v nich záujem o prosociálne správanie v bežných životných situáciách, eliminovať negatívne prvky v správaní.
Deti sa stretávali pravidelne 1 krát do týždňa v dvojhodinových blokoch. Skupinu lektorovali dvaja špeciálni pedagógovia. Obsahovú náplň týchto stretnutí tvorili hrové aktivity, ktoré sa zameriavali predovšetkým na nácvik a rozvoj sociálnyeh zručností a prosociálneho správania. Jednotlivé aktivity boli upravené a prispôsobené mentálnej úrovni detí zaradených do skupiny. Časť týchto stretnutí tvorila neštruktúrovaná hra, počas ktorej sa deti učili zmysluplne využívať voľný čas. Pre vedúcich skupiny význam tejto časti stretnutia spočíval v tom, že mohli sledovať, ako si deti osvojili a následne dokázali využívať naučené sociálne zručnosti pri hre s rovesníkmi.
Deti sa na tieto stretnutia tešili a prichádzali na ne pravidelne. Prejavovali záujem o ponúkané aktivity, spontánne sa zapájali do činností a hier. Pri výtvarných aktivitách vedeli vyjadriťsvoje emócie.
Týmto deťom v domácom prostredí často chýba jednak materiálne vybavenie, ale i emocionálne pochopenie od rodičov.
Podaribo sa nám predložiť tento projekt deťom tak, že sa stretol s ich prijatím. Na stretnutiach sme vytvorili atmosféru, v ktorej sa deti cítili bezpečne. Chceme aj naďalej využívať takéto aktivity a činnosti, ktoré významne ovplyvňujú zmenu správania detí s nentálnym postihnutím.

Mgr.Sivia Mihályová
                                                                                                                                        autorka projektu