Enviroprojekt 2009

Naša škola – Spojená škola v Senici - patrí k tým, ktoré sa zaoberajú environmentálnymi aktivitami a začleňujú tieto problémy do vyučovacieho procesu už niekoľko rokov.

Na škole sa vyvíja množstvo environmentálnych činností -zaviedlo a zdokonalilo sa separovanie zberu na celej škole. V školskej záhrade je zriadené kompostovisko. Projektom Baterky na správnom mieste sa realizuje zber použitých batérií. Škola má záhradu, ovocné stromy i novú bylinkovú záhradku. Podieľame sa na praktickej ochrane prírody vysádzaním stromčekov, kríkov, údržbou školského areálu. Monitorujeme spotrebu energií a vody.

A nemožno vynechať úspech v rámci Enviroprojektu 2009, do ktorého sa škola zapojila a bol schválený. Takže environmentálne aktivity sa v tomto roku niesli i v duchu projektu Tajomstvá ríše vtákov. Žiaci sa venovali pozorovaniu vtáctva  a hniezd v najbližšom okolí, zúčastnili sa i pozorovania vtáctva s odborným sprievodom pána Vongreja na Adamovských štrkopieskoch. Nevšedné trávenie voľného času bolo pre deti veľkým prínosom. A navyše si na výlet pozvali i žiakov 3. a 4. ZŠ v Senici, s ktorými spolupracujú v rámci environmentálnych krúžkov.

Spoločne sa tiež zúčastnili jesenných tvorivých dielní. V novembri sme realizovali zimné tvorivé dielne, kde si žiaci  pod odborným vedením zhotovili búdky pre vtáčikov, maľovali a tvorili.

Celý projekt vyvrcholil otvorením enviroučebne, ktorú sme v škole vybudovali z nevyužívanej dielne. Pomôcky a rozličné náradie a obrazové materiály boli zakúpené v rámci enviroprojektu. Slávnostnou atmosférou sa niesol deň , keď prednosta KŠU v Trnave prestrihol pásku enviroučebne a slávnostne ju otvoril.

Všetky aktivity v rámci Enviroprojektu 2009 viedli žiakov a ich okolie k pozitívnemu sa správaniu voči prírode, viedli k plnohodnotnému využívaniu voľného času  a trvalo udržateľnému rozvoju na škole. Naďalej sa budeme snažiť pokračovať v niektorých začatých aktivitách a obohacovať ich  o nové nápady a spoločne sa budeme snažiť meniť náš svet k  radostnejšiemu, čistejšiemu i zelenšiemu.