Cestovanie s rozprávkou

Cestovanie s rozprávkou

v rámci výzvy MŠ „Elektronizácia a revitalizácia školských knižníc 2008“

Zámerom  projektu bolo vytvoriť moderný, lákavý priestor, v ktorom sa postupne bude

uskutočňovať vyučovací proces, štúdiu literatúry a učitelia ho môžu využiť na  prípravu

na vyučovanie. Rozšíriť knižný fond o  nové tituly z oblasti náučnej, odbornej a detskej

literatúry.

Peknými  a pútavými  aktivitami pre deti rozširovať ich poznatky a ukázať im, že

i s knihou sa dá voľný čas stráviť príjemne a zmysluplne. Zaujímavosťou a pútavosťou

postupne a systematicky rozvíjať záujem o čítanie a pozitívny vzťah ku knihe.

Pri výchove a vzdelávaní mentálne postihnutých detí je to proces dlhodobý, ktorý

vyžaduje systematickosť, postupnosť a hlavne pútavosť. Iba tak je možné u týchto detí

vytvoriť trvalejší vzťah a záujem o knihu.

Z klasickej knižnice so starými regálmi, v ktorých boli umiestnené nie práve najžiadanejšie

knižné tituly, sme vytvorili miesto poznania a poučenia. Vytvorili sme pokojné pracovné

miesto pre učiteľov, kútik pre deti, v ktorom môžu nerušene čítať, prezerať obrázky,

prípadne relaxovať. Výrazne sme rozšírili a zatraktívnili knižný fond, z ktorého si dokáže

vybrať i ten najnáročnejší

Doplnením a rozšírením  knižného fondu sme prispeli k jeho  zatraktívneniu, čo malo

pozitívny ohlas u učiteľov, ktorí tu nájdu tituly na štúdium a ďalšie vzdelávanie.

Vytvorili sme moderné miesto vybavené počítačom s pripojením na internet, čím sme

výrazne skvalitnili podmienky na prácu učiteľov pri príprave na vyučovanie.

Realizáciou pravidelných popoludní v knižnici sme utvárali u detí návyk a potešenie

z čítania a ukázali sme im, že i s knihou sa dá príjemne a zmysluplne stráviť voľný čas.

Realizácia prebiehala v dvoch rovinách.

1. Technická realizácia: v mesiacoch november až december 2008 prebehol výber a nákup knižných titulov. Bola zakúpená literatúra pre deti a mládež, odborná literatúra, encyklopédie a niektoré vybrané tituly z beletrie. Knižný fond sme týmto výrazne rozšírili a zmodernizovali.
  2. Aktivity pre deti: Tieto boli realizované raz mesačne, v čase od 13. do 17. hodiny. Každý mesiac bol venovaný jednej európskej krajine a jednému autorovi a jednej  rozprávke.

September: Dánsko – H.Ch. Andersen

Počas tohto stretnutia deti poznávali krajiny Európy, na mape vyhľadali polohu Dánska, hlavné mesto a čo je pre krajinu charakteristické. Potom sa oboznámili s dánskym rozprávkarom a jeho knižnou tvorbou. Prezreli si knihy Malá morská panna, Snežienka, Snehová kráľovná, Palculienka.

Spoločne si prečítali vybranú rozprávku, ktorú v závere ilustrovali.

Spestrením popoludnia v knižnici bolo zhotovenie záložky do knihy.

Október: Nemecko – Jacob a Wilhelm Grimmovci

I počas tohto popoludnia deti cestovali po mape Európy, vyhľadali Nemecko, jeho hlavné mesto, nakreslili vlajku. Pani učiteľka im prečítala zaujímavosti zo života spisovateľov. Tiež sa oboznámili s ich tvorbou, z ktorej si vybrali rozprávku Kocúr v čižmách. Túto si spoločne prečítali, reprodukovali a ilustrovali.

November: Švédsko – Astrid Lindgrenová

Táto aktivita bola realizovaná pod záštitou okresnej knižnice v Senici, kde sa uskutočnila beseda s pracovníčkou tejto knižnice. Beseda bola venovaná švédskej spisovateľke a jej
    najznámejšej detskej literárnej postave Pipi Dlhej Pančuche. Najskôr sa deti oboznámili s rozprávkou a potom hrali hru „na rybára“. Cieľom tejto hry bolo zábavnou formou upevniť dej rozprávky.

December: Slovensko – Dobšinský, Ďuríčková, Podjavorinská a ČepčekováNa stretnutí si deti prezerali rozličné tituly rozprávkových kníh, knihy boli rozdelené na dve skupiny. V jednej boli tie, ktoré deti poznali a v druhej boli  neznáme tituly slovenských autorov.

Spestrením posedenia v knižnici bolo lúštenie tajničky, v ktorej sa ukrývalo meno nádejnej spisovateľky, rodáčky zo Senice, ktorá vydala svoju rozprávkovú prvotinu, Bibiány Ondrejkovej.

Všetky aktivity pre deti boli pútavé. Deti sa na ne veľmi tešili a zo stretnutí si okrem nových vedomostí, ktoré uplatnia na zemepise a slovenskom jazyku,  odniesli silné emocionálne zážitky. Tie prispejú k utváraniu pozitívneho vzťahu ku knihe a čítaniu.

Mimoriadna úspešnosť projektu spočíva hlavne vo vytvorení miesta, v ktorom si tak dospelí ako aj deti nájdu zdroj poznania ako i zábavy a pohody.

Viac foto: