MŠ a ZŠ B.Martinů HODONÍN SZŠ a MŠ TRUTNOV

Partnerské školy

SZŠ a MŠ TRUTNOV

V auguste 2007 sa v rámci návštevy zástupcov partnerského mesta Senice z Trutnova stretli i riaditelia Spojenej školy Senica a špeciálnej školy v Trutnove. Dohodli sa nadviazať vzájomné partnerské kontakty svojich škôl, napriek vzdialenosti, ktorá ich rozdeľuje.

Prvé vzájomné kontakty sa uskutočnili v decembri formou výmeny balíčkov s prezentačnými materiálmi oboch škôl a boli v nich i výrobky žiakov vyhotovené v rámci pracovného vyučovania i výtvarné práce. Z nich si školy urobili výstavky a takouto formou sa navzájom  predstavili.

Začiatkom apríla navštívili pedagógovia Spojenej školy v Senici Špeciálnu základnú školu v Trutnove.

Počas dvojdňovej návštevy Trutnova sme sa zoznámili nielen s mestom a jeho najbližším okolím, ale hlavne so školou a pedagógmi.

Vzájomne sme si odovzdali skúsenosti zo svojej neľahkej práce a dospeli sme k záveru, že naše každodenné starosti aj radosti sú veľmi podobného charakteru.

Domáci mali pre nás príjemné prekvapenie. Zapojili nás do 6.roč.bowlingového turnaja špeciálnych škôl královohradeckého kraja. Zúčastnilo sa ho 12 družstiev a obsadili sme pekné 4. miesto.

Boli sme taktiež prijatí i najvyššími predstaviteľmi mesta Trutnov, ktorých sme oboznámili s predstavami spolupráce našich špeciálnych škôl. Tieto myšlienky sa stretli u vedenia mesta s veľkým pochopením.

Mesto sme opúšťali s peknými zážitkami, dobrým pocitom a istotou, že spolupráca našich škôl bude obohatením a prínosom pre obidve strany.

Webová stránka školy:   www.speczstrutnov.cz

Žiaci zo Spojenej školy v Senici spoznávali región Trutnovska.

Neuplynul ani rok od nadviazania  spolupráce Spojenej školy v Senici a Špeciálnej základnej školy v Trutnove, ktorá sa odvíja z už dlhoročnej družby medzi týmito mestami a 10 žiakov zo Senice v sprievode dvoch pedagogických pracovníkov a riaditeľa školy, dostalo prvý raz možnosť vidieť partnerskú školu na vlastné oči.

Ihneď na začiatku treba poďakovať Mestským úradom oboch miest za ústretovosť a pochopenie, iba vďaka ich finančnej pomoci sa mohli žiaci zo Senice vydať na cestu a žiaci z Trutnova mohli byť ich hostitelia.

Trutnovská škola mala pre nás prichystaný bohatý a hlavne pestrý program. Z oblasti poznávacej, kultúrnej, historickej, športovej i spoločenskej. Naši žiaci sa spolu so skupinou žiakov trutnovskej školy pokochali krásnym výhľadom na Snežku, spoznali historické časti Trutnova i krásny areál zámku v Kuksi, navštívili ZOO v Dvori Královém ale zahrali si tiež bowling, vybíjanú i futbal proti svojim hostiteľom.

Zážitkom pre nich bol večerný koncert Lucie Bílej a určite i prijatie na trutnovskej radnici miestostarostkou p. Horynovou, ktorá deti milo privítala a zaželala im krásny pobyt.

Odmenou pre deti boli nezabudnuteľné zážitky a naviazané nové priateľstvá, odmenou pre nás pedagógov bolo zase vyjadrenie českých kolegov, že nám naše deti závidia. Týždenný pobyt od 13. do 17. októbra vytvoril zo skupiny detí výbornú partiu, ktorá svojím správaním dala príklad ostatným.

Už teraz sa tešíme na ďalšie stretnutie, pri ktorom by sme ale privítali skupinu trutnovských  detí s pedagógmi u nás v Senici v apríli budúceho roku.

Návšteva partnerskej školy z Trutnova v Senici

Päť mesiacov ubehlo od našej návštevy v Trutnove a v dňoch 30.3.- 3.4.2009 sme privítali skupinu 7 žiakov, 2 pedagógov a riaditeľa z našej partnerskej školy zasa my v Senici.

Počas svojho pobytu sa zoznámili s našou školou, jej žiakmi i zamestnancami, Senicou i jej okolím.

Po milom prijatí Mgr. Huttom, zástupcom primátora Senice na MsÚ si prezreli mesto.

Z okolia Senice mali možnosť oboznámiť sa so zaujímavými miestami a osobnosťami našej histórie. V Hlbokom s J.M. Hurbanom, na Turej Lúke v Gazdovskom dvore s veľkonočnými ľudovými zvykmi. Pozreli si zrúcaninu hradu Branč a v Sobotišti sa oboznámili s históriou družstevníctva na Slovensku a s Dušanom Jurkovičom v expozícii v miestnom kaštieli.

Počas celodenného výletu navštívili naše hlavné mesto. Pozreli si historické pamiatky i moderné stavby Bratislavy. Najsilnejšie dojmy v deťoch zanechala prehliadka historického centra vláčikom a taktiež úchvatný pohľad z vtáčej perspektívy z vyhliadky na Novom moste.

Žiaci z Trutnova sa spolu s našimi i žiakmi zo ŠZŠ Šaštína-Straží vo štvrtok doobeda zúčastnili na jarných tvorivých dielňach, kde si za pomoci vyučujúcich vyskúšali zaujímavé výtvarné techniky. Šaštín-Straže a Smrdáky boli cieľom odpoludňajšieho výletu, ktorého sa naši hostia zúčastnili. Pri poznávaní okolia Senice svojich kamarátov sprevádzali i žiaci našej školy, ktorí boli na jeseň v Trutnove.

Po dňoch strávených v Senici sa naši priatelia vracali domov plní nových zážitkov, ktoré umocnilo i krásne jarné počasie v priebehu ich pobytu v našom meste.

Fotografie na: