Ekoprojekt 2011

Spojená škola získala i v roku 2011  grant z MŠ SR a stala sa úspešným realizátorom Enviroprojektu 2011.
Téma bola zvolená ako pokračovanie predchádzajúceho ročníka zameraného na ochranu vtáctva s názvom „ Letom Svetom vtáčou ríšou“.
Uskutočnila sa súťaž Ekomilionár, na ktorú sa deti veľmi tešili. Mohli si preveriť svoje vedomosti o prírode a získať pekné ceny. Víťazami sa stali Martin Uhrinec, Patrik Považanec a Zdenko Danihel. Do súťaže bolo pripravených 60 otázok v interaktívnej podobe.V rámci projektu sa pripravili 4 pracovné listy s metodickým návodom so zameraním na poznávanie vtáctva a jeden zábavný kvíz v písomnej podobe pre žiakov. Na tvorivých dielňach boli vyrobené výrobky z papiera  a hliny a vypracovaný plagát s námetom ochrany vtáctva. Do tvorby plagátu sa zapojili i základné školy mesta Senica a špeciálne školy senického regiónu. Vďaka projektu boli zakúpené pomôcky a odborná literatúra do enviroučebne Kremienok  v Spojenej škole. V školskej záhrade sa vysadili drobné bobuľoviny a stromčeky, ktoré majú slúžiť nielen pre žiakov, ale samozrejme ako zdroj krmiva pre drobných spevavcov. Jednotlivé stromy a kríky v školskej záhrade môžu slúžiť ako konkrétny obsah pre vzdelávaciu činnosť.
Žiaci si v spolupráci s miestnym kováčom vytvorili vtáčie napájadlo, ktoré bude umiestnené v exteriéri školy. Žiakmi boli vyrobené kŕmidlá a búdky, ktoré následne umiestnili v spolupráci s Technickými službami  mesta Senica na stromy v parku a v školskej záhrade, kde žiaci môžu pravidelne prikrmovať a pozorovať vtáctvo.
 Uskutočnili sa dva výlety do Šaštína – Straží a na Plavecký hrad, kde žiaci v sprievode   odborníka Andreja Popoviča poznávali živú a neživú prírodu.
Projekt sa podieľal na ochrane životného prostredia. Poznávaním živej prírody a vtáčích druhov sa vytváralo a zvyšovalo environmentálne povedomie žiakov i dospelých. Žiaci sa učili vnímať a pozorovať prírodu, chápali podiel človeka na ochrane a ničení svojho životného prostredia. Konkrétnymi aktivitami sa rozvíjala ich jemná a hrubá motorika a estetické cítenie. Na škole sa systematicky pokračovalo v oblasti ochrany vtáctva a starostlivosti o životné prostredie svojho okolia. Vytvárali sa podmienky pre trvalo udržateľný rozvoj. Prehĺbila sa vzájomná spolupráca so základnými školami mesta i regiónu.

Anna Marečková, koordinátorka projektu