Rozprávka je jabloň košatá,
sú na nej jabĺčka zo zlata.
Ochutnaj,
pocítiš sladkosť slov
rozprávky – zázraku
zázrakov...
Rozprávka je synonymom čohosi zázračného, krásneho, ušľachtilého a najmä pozitívneho. V správnej rozprávke sa všetko končí šťastne, dobro víťazí nad zlom a násilie je vždy prísne potrestané. Klasické ľudové rozprávky Soľ nad zlato, O dvanástich mesiačikoch, Janko Hraško, Perníková chalúpka, ale aj autorské, ako napríklad rozprávky Ľubomíra Feldeka alebo Jozefa Pavloviča odpovedajú navyše na niektoré základné psychické potreby detí : vzťah k rodičom a súrodencom, potreba lásky, dôvery, potreba poznávania vzťahov, zvládnutia strachu a predovšetkým potreba rozvíjať pocit „zmyslu života“. Rozprávky vhodnou formou informujú deti o skúškach, ktoré pred nimi v skutočnom živote vyvstanú, o úsilí, ktoré treba vynaložiť na ich zvládnutie a aj o význame takýchto skúšok.
Foriem spracovania rozprávky je veľmi veľa. Najznámejšou a najrozšírenejšou formou rozprávky bývala jej knižná podoba. Otvára dvere do sveta fantázie, dáva priestor predstavivosti. S pribúdajúcimi technickými vymoženosťami našej doby často zabúdame na jej dôležitosť. Práve preto sa mladší žiaci A variantu, žiaci B variantu a ich učitelia dňa 10. decembra 2009 zišli v školskej knižnici, ktorá sa ako mávnutím čarovného prútika premenila na rozprávkovú komnatu. Prečítali sme si a poihrali sme sa s tromi slovenskými rozprávkami. Bolo to veľmi milé a zábavné popoludnie.
Janko Hraško nás zaujal svojím huncútstvom, bystrým umom a láskou k rodičom.
V priebehu čítania rozprávky deti postupne vymaľovávali omaľovánky zobrazujúce dej prečítaného. Podľa týchto pestrých obrázkov sme potom spoločne rozprávku zreprodukovali.
Príbeh Koza rohatá a jež nám ukázal, že aj malý tvor si dokáže poradiť s tými silnejšími a že zlo a nespravodlivosť by mali byť potrestané.
Prekvapilo ma, že dramatizácia tejto rozprávky deti azda najviac pobavila. Úlohy zvieratiek náhodne vybrané deti zvládli na jednotku, diváci malým hercom výdatne pomáhali a spoločne sa výborne zabávali.
Tretí príbeh som vybrala zo súdka autorských rozprávok. Deti si vypočuli rozprávku Kamarátky z knihy Čítajte s nami od Jozefa Pavloviča a Ruženy Smatanovej. Ide o príbeh ozajstného kamarátstva, ktorý svojím dejom formuje etické cítenie detí, rozvíja empatiu a ukazuje, že cesta ľahostajnosti voči potrebám druhého nie je tá správna. Obrázok – skôr veľký obraz dvoch nerozlučných kamarátok si ale naše deti museli spoločne zložiť, pretože bol rozstrihaný na malé kúsky. Bola to pre ich šikovné rúčky hračka. Spoločné dielo sme nalepili na veľký kartón a spolu s obrázkami o Jankovi Hraškovi zdobia chodbu našej školy pred knižnicou a pripomínajú nám spoločne strávené chvíle so slovenskou rozprávkou.
Mgr. Katarína Kaňová
Foto z akcie: