Objavujeme krajiny EÚ
Naša škola zabezpečuje výchovu a vzdelávanie mentálne postihnutých žiakov vo veku od 3 do 18 rokov. Už druhýkrát sme sa s našimi žiakmi zúčastnili kampane Európska jar. Tento rok sme objavovali krajiny EÚ. Aktivity sme prispôsobili vekovým a mentálnym zvláštnostiam našich žiakov. Preto aktivity boli jednoduché, v ktorých sa žiaci oboznámili napríklad s prírodnými podmienkami krajiny, jazykom, kultúrnym dedičstvom a podmienkami pre turistiku.
Hlavná časť aktivít prebiehala v triedach priamo vo vyučovacom procese. Žiaci nacvičovali piesne, varili typické jedlá, vyrábali autá z kartónu alebo vyrábali vlajku z vrchnákov PET fliaš. Informácie o krajine čerpali z internetu, encyklopédií alebo turistických informačných materiálov a tieto využili vo svojich prezentáciach.
20. mája 2010 sme sa zišli v interaktívnej učebni a predstavili sme, čo sme sa o krajinách EÚ naučili. V úvode bola premietnutá prezentácia krajín EÚ v Power Pointe, ktorú pripravila trieda A4 so svojou triednou učiteľkou.
Autistickí žiaci pripájali vlajky k štátom EÚ.
Žiaci B a C variantu si pre prezentáciu vybrali Slovensko a Poľsko. Naučili sa, že našou materinskou rečou je slovenčina. Spoznali slovenskú vlajku a hymnu. Vedia už, kto bol Jánošík a že najobľúbenejším jedlom Slovákov sú bryndzové halušky. Poľsko bolo predstavené ako kresťanská krajina, z ktorej pochádzal pápež Ján Pavol II. Žiaci nám v kostýmoch zaspievali poľskú pieseň Žaua baba mak.
Žiaci A variantu nám predstavili Česko a Nemecko. Zamerali sa na prírodné podmienky krajín, vývozné artikle a kultúru. Na pracovnom vyučovaní piekli typické české jedlo zemiakové placky a vyrábali autá z kartónu nemeckých značiek. Naučili sa niekoľko nemeckých viet a na hudobnej výchove spievali pieseň Kuckuck, kuckuck, rufts aus dem Wald.
V tomto projekte sme chceli žiakom ukázať, že okolo nás žijú aj iné národy, ktoré majú odlišnú kultúru a tradície. Ak budeme spolupracovať a vzájomne sa ctiť, udrží sa v Európe mier.
http://spojenaskolase.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=65