Úctu a vzťah k remeslám našich predkov sa snažíme pestovať u detí v našej škole už veľa rokov. Tradičné dielničky so zručnými remeselníkmi sú už pomaly tradíciou.
I v samotnom projekte Čo robili naše babky, ktorý podporila nadácia COOP Jednota v rámci grantového programu „Nech sa nám netúlajú“, sme stavili na dávno overené dobré a tradičné veci. A tak vďaka podpore z COOP Jednota sa pravidelne stretávajú popoludní deti a skúšajú a zoznamujú sa s novými technikami starých remeselníkov.
Jednotlivé mesiace sme zamerali tematicky a vhodne k danému obdobiu.
Na jeseň sme využívali rozličné prírodniny a vyrábali šperky a ozdoby. Podarili sa nám vyzdobiť i Hallowenské nadrozmerné tekvice. Deti veľmi radi modelovali a tvarovali z hliny. Prvýkrát sa nám podarilo predmety i glazovať. K hline sa priebežne radi vrátime.
Pred Vianocami sme piekli a zdobili medovníčky. Tradičné vianočné dielničky mali štyri stanovištia, na ktorých si vyskúšali svoju šikovnosť i žiaci z iných špeciálnych škôl regiónu.
Úplne niečo nové zažívame práve teraz v zimných mesiacoch, keď skúšame tkanie na malých krosnách. Vyrábame malé koberčeky a taštičky. Tkanie je veľmi zaujímavá technika. Chceme sa v nej naďalej zdokonaľovať a dúfame, že krosná nezapadnú prachom.
Predveľkonočné obdobie budeme venovať pečeniu tradičných jedál- baranček, veľkonočná baba, hrudka. Pripravíme si veľkonočnú výzdobu, vyrobíme si pohľadnice a budeme maľovať vajíčka tradičnými technikami.
Deti si nacvičia pásmo jarných zvykov a tancov a spoločne navštívia domov dôchodcov s kultúrnym programom.
V máji vyrobíme darčeky mamám a budeme sa chystať k slávnostnému ukončeniu projektu výstavou fotografií a výrobkov našich detí, ktoré sme zrealizovali v rámci projektu.
A. Marečková, február 2012
Pozrite si fotky z aktivít : http://spojenaskolase.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=128