„Keď sa povie zdravie“ v rámci výzvy MŠ SR Zdravie v školách
Zámerom projektu bolo postupne a cieľavedome pracovať s mentálne postihnutými deťmi pri utváraní pocitu zodpovednosti za svoje zdravie a jeho ochrane.
Väčšina detí sa aktívne zapojila do realizácie jednotlivých aktivít a získali tak nové praktické zručnosti v nácviku prvej pomoci, v starostlivosti o bábätko, naučili sa nové výtvarné techniky. Ďalej si rozšírili vedomosti z oblasti zdravého stravovania, ale tiež, čo zdraviu neprospieva. Tiež sa zdokonalili v starostlivosti o chrup.
Veľkým prínosom pre nich bolo i zapojenie sa do športových aktivít, ktoré im ukázali ako príjemne a zmysluplne sa dá stráviť voľný čas.
September: Ovocný týždeň od: 22.9. do 26.12.
Realizácia aktivít tohto týždňa začínala aranžovaním školskej výstavky ovocia a zeleniny vo vstupnej časti školy. V rámci regionálnej výstavy boli vystavené výtvarné práce našich žiakov, ktoré zhotovili s deťmi učiteľky l. stupňa.
Dominantnou aktivitou celého týždňa boli tvorivé dielne „Varíme pečieme z ovocia“
Na jednotlivých stanovištiach žiaci pripravovali a ochutnávali rozličné ovocné šaláty. Na ďalšom stanovišti pomocou zmyslových orgánov poznávali jednotlivé druhy ovocia a zeleniny. Na treťom odšťavovali v odšťavovači rôzne druhy zeleniny a ovocia a šťavy, potom ochutnávali. Na poslednom stanovišti za asistencie p. učiteľky piekli ovocné koláče.
Každému, kto ochutnal a mal záujem, ponúkli i recept .
Hodiny VV a HV spestrili vyučujúci pesničkami a riekankami o ovocí.
Október: Týždeň mliečnych desiat od: 13.10. do 17.10.
Týždeň sme začali aranžovaním centrálnej výstavky z imitácií mliečnych výrobkov . Podobné výstavky boli urobené i v každej triede, čo všetkým pripomínalo čomu bude venovaná pozornosť v tomto týždni.
V priebehu celého týždňa si každý žiak pochutnal na mliečnej desiatej. Do školského rozhlasu pripravila p. učiteľka rozhlasové vysielanie venované prezentácii jednotlivých výrobkov z mlieka. Každý deň bol venovaný jednému mliečnemu výrobku.
V tomto týždni boli ďalšie tvorivé dielne, tentoraz zamerané na mlieko a výrobky z neho.
Pripravovali sa mliečne nápoje, chuťovky z tvarohu, ochutnávali sa jogurty, kyslomliečne nápoje, piekol sa tvarohový koláč. V závere týždňa si žiaci zopakovali osvojené poznatky formou kvízu.
November: Škola v pohybe od: 10.11 do 14.11.
Aktivít v tomto týždni sa zúčastnili žiaci i dospelí. Prvá vyučovacia hodina počas tohto týždňa začínala telovýchovnou chvíľkou, vysielanou v školskom rozhlase.
Zaujímavou aktivitou bol „Fit program“ cvičenie na fitloptách, ktorého sa zúčastnili žiaci vzdelávaní v B a C variante. Cvičením sme u žiakov zlepšovali koordinačné schopnosti, posilňovali jednotlivé svalové skupiny, zlepšovali celkovú úroveň motoriky, ktorá je v mnohých prípadoch veľmi narušená.
V stredu popoludní sa telocvičňa ozývala hlasmi povzbudzujúcich žiakov, ktorí povzbudzovali kamarátov s skákaní cez švihadlo. Podujatie pod názvom „Švihadlová šou“
bolo pre všetkých, ktorí radi športujú a zabávajú sa. Tohto podujatia sa zúčastnila väčšina žiakov školy spolu so svojimi učiteľmi.
Tiež dospelí sa rozhodli urobiť niečo pre svoje zdravie. Piatok popoludní v sprievode hudby a cvičiteľky si mladšia i staršia generácia zacvičila pri hudbe. Potom nasledovalo trochu zábavy, počas ktorej sme súťažili v hode plnou loptou, hádzaní na cieľ a skoku z miesta.
Najväčší úspech mal stolnotenisový turnaj. V tomto týždni žila pohybom celá škola.
December: Týždeň zdravotnej osvety od: 1.12. do 5.12.
V tomto týždni sme sa zamerali na osvetu, prevenciu, propagáciu zdravého životného štýlu, a to formou dodržiavania pitného režimu. V spolupráci s OZ, ktoré sa finančne spolupodieľalo na realizácii, sme zakúpili čaje, varné kanvice, pochutiny na ochutenie čaju a v rámci veľkej prestávky si žiaci pod dozorom učiteľov pripravovali čaje. Ďalej sa počas celého týždňa v školskej kuchyni varili jedlá z netradičných a zdraviu prospešných surovín.
Preventívne zameranie mala beseda so stomatológom pod názvom „Zdravý úsmev“.
Veľkým prínosom boli tvorivé dielne „Zdravotná osveta“, v rámci ktorých si žiaci v jednotlivých stanovištiach nacvičovali pod vedením zamestnankyne ČK prvú pomoc. Na ďalšom stanovišti si skúšali starostlivosť o bábätko. Súčasťou tretieho stanovišťa bol kvíz „Čo škodí, čo lieči“. Záver tvorila skupinová práca na vytvorení plagátu.„Keď sa povie zdravie“.
Mgr. Oľga Ághová - autorka projektu
Viac foto:
http://spojenaskolase.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=30