S vodou a o vode( projekt podporený BVS)
Tému Voda okolo nás sme výtvarne stvárnili na krúžku tvorivosti i na výtvarnej výchove. Porozprávali sme sa kde všade sa s vodou stretávame, poukázali sme na neustálu potrebu vody v našom živote a možné spôsoby ako vodou môžeme šetriť. Žiaci si vyskúšali i novú techniku, kde skúšali odtláčať bubliny vody. Vznikali zaujímavé farebné obrazce bublín vody. Spoločne sme si pripravili z výtvarných prác výstavku.
Mesiac február sme venovali vlastnostiam vody. Starší žiaci si pripravili spoločne s pedagógom rozličné stanovištia, na ktorých realizovali pokusy s vodou. Mladší žiaci sa vystriedali na všetkých stanovištiach, kde si pokusy mohli vyskúšať a objaviť ako voda reaguje s olejom, aký je povrch vody, vzlínavosť, kolobeh vody v prírode a ďalšie zaujímavosti.
Fotky z realizácie projektu:
http://spojenaskolase.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=461
Deň vody 2019
22. marec tradične oslavujeme v našej škole Deň vody. Tento deň nám má pripomenúť dôležitosť a nenahraditeľnosť vody na našej planéte, ktorá nás sprevádza životom od nášho počiatku a počiatku planéty. Na tento deň sme sa pripravovali celý mesiac, keď si triedne kolektívy formou projektového vyučovania pripravovali svoje prezentácie na dané témy.
Prezentáciu zahájili naši najmenší s pani učiteľkou Vincekovou, ktorá veľmi vhodne vybrala každej triede pieseň s témou vody. Z mnohých tréma spevom opadla a mohli sme začať. Sprevádzali nás témy Voda a šport, Voda v umení, Kolobeh vody, Riečna sieť Slovenska, Minerálne pramene Slovenska, Použitie vody v minulosti a dnes a mnohé iné, z ktorých sme sa dozvedeli veľa zaujímavých informácií. Zároveň sme sa pokúsili svojim vystúpením zaujať a nebáť sa vystupovať pred väčším kolektívom. Každá trieda dostala piktogram o šetrení vodou, ktorý si umiestnili pri umývadlách vo svojich triedach.
Čaká nás ešte kontrola vodovodných kohútikov a hlásenie nedostatkov žiackou hliadkou. A týmto poukázať na šetrenie vodou a zbytočné úniky vody.
Náš Deň vody bol skutočne i v tomto roku netradičný, zaujímavý a obohacujúci pre celú školu. Uskutočnil sa i vďaka podpore nadácii BVS (v rámci projektu Naučme sa viac o vode), ktorá prostredníctvom vzdelávacích programov šíri osvetu o vode medzi ľuďmi.
Environmentálna koordinátorka Anna Marečková
http://spojenaskolase.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=469
Deň Zeme 2019
Naša planéta má 22. apríla sviatok a každý rok si ho v našej škole pripomíname. Nemohlo to byť inak ani v tomto roku. Vieme, že ten kto má sviatok, si zaslúži pozornosť a my sme sa rozhodli obdarovať oslávenca. Iba sme oslavu preložili na 25.apríla z dôvodov priaznivejšieho počasia.
Zapojila sa celá škola, každá trieda dostala svoju úlohu a miesto, na ktorom pracovala a upratovala. Niektorí z nás zostali v areáli školy a pracovali v záhrade. Ďalší sa vybrali s odpadovými vrecami do mesta a do parku, kde zbierali odpadky. Ôsmaci a deviataci sa vybrali čistiť brehy potoka Malina, začali pri moste pri obchode Lidl a postupovali smerom po cyklotrase. Hoci nedávno boli brehy čistené dobrovoľníkmi, nazbierali sme dosť odpadu. Čistením a úpravou zelených plôch sme poukázali na nevyhnutnosť ochrany životného prostredia, uvedomujúc si správanie mnohých nekultúrnych ľudí.
A prečo sme sa vlastne zapojili? Lebo chceme, aby sa tu žilo lepšie, zdravšie, krajšie a čo najdlhšie.
Environmentálna koordinátorka školy Anna Marečková
http://spojenaskolase.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=479
Výlet do Bratislavy 23.5.2019
Ráno, našťastie nie až také upršané ako predchádzajúce dni, sa žiaci druhého stupňa Spojenej školy Senica spolu s pani učiteľkami i pani riaditeľkou, vybrali na výlet do Bratislavy. Hlavným cieľom bola prehliadka Vodárenského múzea a návšteva ostrova Sihoť. Keďže počasie bolo priaznivé, spoločne sme navštívili s pani sprievodkyňami ostrov, ktorý bol už v roku 1881 určený a preskúmaný ako zdroj pitnej vody. Na ostrove sa nachádza 40 funkčných studní, z ktorých sa čerpá a rozvádza voda takej kvality, že sa nemusí upravovať. Podľa rozborov patrí táto voda medzi najkvalitnejšie v rámci celého Slovenska. Mali sme možnosť ochutnať a skutočne sme registrovali rozdiel v kvalite v porovnaní s vodou zo Senice, ktorá sa čerpá zo zdrojov v Holíči a je upravovaná. Pani sprievodkyňa pútavo rozprávala veľa zaujímavostí, spoločne sme si pozreli priestory vodárenskej čerpacej stanice, ktorá je umiestnená v secesnej historickej budove. Táto čerpacia stanica je s mestom spojená prechodným tunelom pod ramenom Dunaja, v ktorom sú uložené dve vodovodné potrubia. A práve tadiaľ sme sa presunuli z ostrova Sihoť. Prešli sme sa krásnym upraveným parkom do Vodárenského múzea, ktoré je umiestnené v historickej budove blízko ostrova. Tu sme pokračovali v prehliadke priestorov, kde sa nachádza expozícia bratislavského vodárenstva.
A aký by to bol výlet do Bratislavy, ak by sme si nepozreli hrad, parlament, historické uličky mesta a budovu SND. Program bol bohatý, zaujímavý, počasie sa vydarilo a my sme sa mohli tešiť z nových zážitkov a poznania nevšedných miest i peknej prírody v lone rušného mesta.
Výlet sa uskutočnil vďaka podpore nadácie BVS.
Mgr. Anna Marečková
http://spojenaskolase.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=485